O nas

Historia Galerii

Korzenie Galerii ARTIS sięgają roku 1964, kiedy to przy ul. Emilii Plater 47 powstała Galeria Sztuki Użytkowej „Cepelia”. W 1983 na jej czele stanęła Irena Ciszewska, która wykorzystując swoje etnograficzne wykształcenie zaczęła systematycznie rozszerzać ofertę Cepelii. Jej praca została doceniona wieloma nagrodami, między innymi nagrodą im Rzeckiego i odznaczeniem „Zasłużony Działacz Kultury” nadanym przez Ministra Kultury i Sztuki, a aktywną działalność widać było również w liczbie organizowanych przez Nią wystaw.

Po siedmiu latach pracy na stanowisku kierownika, Irenie Ciszewskiej udało się w 1990 roku sprywatyzować firmę, która do dziś istnieje pod nazwą Galeria Sztuki Użytkowej ARTIS. Parę lat później do spółki przystąpiła córka właścicielki, Małgorzata Ciszewska.

W 1990 roku uległa zmianie nie tylko nazwa galerii ale i jej oferta. Właścicielki poszerzyły ją o wiele dzieł polskiej sztuki ludowej, których brak było we wcześniejszej galerii Cepelii. Poprzedni sklep bowiem doceniany był (o czym świadczą liczne artykuły i recenzje prasowe) za sprzedaż wysokiej jakości gobelinów i tkanin artystycznych, wyrobów ze skóry, szkła, ceramiki, unikatowych mebli, obrazów i biżuterii. Zaś od 1990 roku, gdy przekształcony został w galerię ARTIS w ofercie sklepu pojawiła się dodatkowo sztuka ludowa. Prezentowana ona jest w haftach, koronkach, wycinankach, rzeźbach i obrazach – w całym bogactwie żywej i różnorodnej kultury ludowej Polski.

Oferta sklepu stała się tak szeroka, że po paru latach powstała przy placu Konstytucji w Warszawie Galeria na Piętrze z szeroką ofertą tkanin flamandzkich. Później zaś z Galerii ARTIS wyodrębniła się jeszcze Bombkarnia – sklep z ręcznie dmuchanymi i zdobionymi polskimi bombkami. Wszystkie te sklepy związane z Galerią ARTIS kontynuują przyświecającą właścicielkom ideę – promowanie polskiej sztuki rękodzielniczej.

Galeria dziś

Mieszcząca się ciągle w tym samym budynku Galeria ARTIS kontynuuje pod przewodnictwem Ireny Ciszewskiej i Małgorzaty Ciszewskiej tradycję sklepu współpracując ze znanymi polskimi artystami plastykami i twórcami ludowymi. W Galerii znajdą Państwo wyłącznie polskie produkty począwszy od unikatowej biżuterii po drewniane i ceramiczne rzeźby i stylowe meble. Prócz tego zaś dbamy o to, by każdy mógł u nas znaleźć namiastkę Warszawy i Polski – stąd ciągle powiększana oferta pamiątek.